">
OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 15.12.2014 23:50:43 

Včelárstvo Tarabík

September
 
 

 

Včelársky kalendár na september

Počasie a znáška

September býva posledným mesiacom, v ktorom si možno užiť ešte tepla a sucha. Zberové práce na poliach a sadoch vrcholia, ale príroda už veľa nektáru a peľu neponúka. Na severe krajiny môže pokračovať medovicová znáška z kornifer, najmä z jedle a smreku. V záhradách kvitnú ešte facélia vratičolistá, georgína, astra, helénium jesenné. Septembrové dažde prospievajú budúcoročnej znáške z agátu, ako aj zasiatym lánom repky olejnej.

Vylepšovanie včelej paše. September je vhodným mesiacom na vysádzanie stromov a kríkov, na zber semien a delenie záhradných rastlín. Prebytky nektárodajných a peľodajných rastlín treba ponúknuť aj susedom.

Vývoj včelstiev

Zväčšenie plochy plodu pri zimnom zakrmovaní včelstiev. Prezimovať má 10 000 až 20 000 včiel. Plod, ktorý sa liahne koncom mesiaca je menej hodnotný, preto sa snažíme matku obmedziť v kladení. Je to dôležité aj preto, aby včely zimnej generácie už nekŕmili plod, včela s opotrebovanými hltanovými žľazami sa zvyčajne jari nedožije.

Ukladanie invertovaných zimných zásob a prineseného peľu v plodisku.

Vybehnutie posledných mladušiek a vytvorenie si tukovo-bielkovinového telesa.

Včelárske práce

Ukončenie doplňovania zimných zásob. Pri medovicovej znáške dávame zásoby vo veľkých dávkach hneď po vytočení. V oblastiach bez medovicovej znášky zásoby dopĺňame najneskôr do polovice mesiaca, inak vzniká nebezpečenstvo, že včely nebudú môcť potravu dostatočne spracovať, čo môže mať za následok črevné ťažkosti, podobne ako v prípade že zabudneme vytočiť všetok medovicový med. Väčšina zásob mala byť podaná už v auguste, pričom zásoby jedného včelstva by mali byť 10-15 kg. Ak zimujeme v medníku, môžeme túto dávku ešte zvýšiť, pretože včelstvá majú dostatok priestoru na ukladanie dodaných zásob. Pri zazimovaní v plodisku veľké zásoby obmedzujú matku v kladení vajíčok. Vhodná koncentrácia sirupu sú 3 diely kryštálového cukru na 2 diely vody, teplý roztok podávame vo večerných hodinách, aby sme zamedzili rabovke. Proti tichej rabovke sa bránime aj zúžením letáčových otvorov počas doplňovania zásob. Hustejší sirup, neskoré doplňovanie zásob, ponechanie medovicového či repkového medu vedú ku skryštalizovaniu zimných zásob. V každom včelstve by mal byť aspoň jeden peľový plást.Vyčistenie kŕmidiel a dezinfekcia nástrojov, dôkladné upratanie včelnice, ochrana proti drobným hlodavcom. Hrozí nasťahovanie myší a piskorov do úľov, zabrániť tomu možno vložením pásov z kovových materských mriežok na letáčové otvory.

Uteplenie úľov v chladných oblastiach. Účelom uteplenia je zabrániť prievanu, prílišné uteplenie skôr škodí ako pomáha, za chladna sedia včely pokojnejšie. Predstava, že uteplením pomáhame včelám vyhrievať úľ je falošná, keďže včely vyhrievajú len svoj zimný chumáč. Materiál a hrúbku utepliviek odvodzujeme od typu a konštrukčnej kvality našich úľov. V zásade vystačíme z horným uteplením (plsť, noviny, slamená rohož a pod.). Dobre pripraveným včelstvám netreba zužovať plodisko, na to bude dosť času pri prvej jarnej prehliadke.

Vyradenie starých plástov a nevystavaných medzistien. Po 3. rokoch používania plásty tmavnú, liahnu sa s nich menšie robotnice, obsahujú viac choroboplodných zárodkov a preto ich vyradíme, predovšetkým tie, ktoré už nie sú priehľadné ani proti svetlu. Odstránime aj nevystavané medzistienky a panenské plásty, ktoré rozdeľujú včelám plodisko a majú zlé teplodržné vlastnosti.

Pokračuje spájanie bezmatkových a slabých včelstiev a ochranné opatrenia proti rabovke. Spojenie dvoch slabých včelstiev nemá význam, vznikne opäť problémové včelstvo. Bezmatkové alebo slabé včelstvo spájame s odložencom s mladou matkou. Zvyčajne je to možné urobiť na ostro, ak sa prejavuje vzájomná nevraživosť robotníc, použijeme pri spájaní predierkovaný novinový papier.

Zdravie včelstiev a dezinfekcia

Dokonalé preliečenie proti klieštikovitosti. September je často rozhodujúcim mesiacom, kedy je možné zdecimovať klieštika Varroa destructor na čo najnižšiu mieru. Začiatkom mesiaca možno vložiť do včelstva po dva pásiky Gabonu PA. Liečivo je kontaktné, a keďže v druhej polovici mesiaca v dôsledku znižujúcich sa teplôt komunikácia včiel klesá, jeho neskoršie podávanie by malo len slabú účinnosť. Pre dokonalé preliečenie treba včelstvá ešte zadymiť Avartinom 01 B 90, pričom netreba zabudnúť na vloženie úľovej podložky. Tieto dve liečivá sú cenovo prístupné a je zbytočné investovať do zahraničných, neregistrovaných liečiv, ich cena rozhodne nezodpovedá liečebným účinkom. V neregistrovaných prípravkoch sa nachádzajú tie isté účinné látky ako v našich prípravkoch, len vo vyšších koncentráciách, a podobne ako v ľudskej populácii aj tu platí, že predávkovanie liekmi vyvolá zníženie ich účinku v budúcnosti. Najvyšší účinok liečenia dosiahneme u bezplodých včelstiev, pretože spomínané liečivá nezasahujú vývojové štádiá klieštika v zaviečkovanom plode.

Prepuknutiu nozematózy možno zabrániť zazimovaním silných včelstiev, znižovaním vlhkosti v úli a dostatkom kvalitných zásob. Ak je cukrový roztok vo včelstve viac ako štyri dni, alebo používame špinavý či druhotriedny nerafinovaný cukor či znečistené kŕmidlá, hrozí skvasenie zásob a následné prepuknutie tráviacich porúch včiel. Je vhodné sirup aj mierne okysliť (1 g kyseliny citrónovej na 1 l sirupu), pretože Nosema apis neznáša kyslé prostredie v žalúdku včely, pričom nektár na rozdiel od cukru obsahuje aj organické kyseliny.

Pokračuje kontrola včelieho plodu na prítomnosť moru, hniloby či zvápenatených múmií. Včelstvá výrazne oslabené chorobami, najmä tie s poškodeným plodom, treba zlikvidovať, vrátane plodových plástov.

Rady spred 200 rokov

W ňekterém Kraji, w temto, ai w predešlém Mesíci, prewážajú sa Wčeľi, na Cudze Chotári, na Nápoki ňeskoro sátú Pohanku, a inšé ňeskoré Kwetiňi, a potom sa podrezujú.

O wčilku začínajú sa Miši s Pola k Domom, ke Wčeľínom zbíhať, na toľko spustí Pléški nad Letákom, abi Miš nemohla don ho wejdit.  Neňí žádná Hamba, ani Zlosť Hospodárowi, w Čas Potrebi swoju Lichwu krmit, tak neňí žádná Zlosť Wčelárowa, w studeném Jari, anebo po suchém, po mokrém Lete, w Jasen swoje Wčeľi krmit, pre budúcu Opatrnosť.

/Fándly, J.: Slowenskí Wčelár, Trnava, 1802/